ČLÁNKY

Víno Jurášek je vinárstvo s duchom a citom…

Kto Vám pomáha v rodine pri obrábaní vinohradov a kde realizujete svoju výrobu?

Nedisponujeme veľkým množstvom vinohradov. Drvivú väčšinu hrozna na spracovanie kupujeme od overených dodávateľov či už od nás zo Šenkvíc, alebo zo Strekovskej vinohradníckej oblasti. Naše vinohrady sú pre nás kondičným tréningom, s ktorým nám v poslednej dobe najviac pomáhajú naši motoroví priatelia. 🙂 Aj tých však treba ovládať, o čo sa vždy rád postarám ja, alebo zať Juraj.

Celá starostlivosť o vinohrady, a následne o hrozno, je svojím spôsobom vzrušujúca. Starostlivosť oň sa začína už v zime a vidieť potom rozkvitnúť miniatúrne kvietky na budúcich sladkých strapcoch hrozna je skrátka láska na prvý pohľad. Potom každý jeden strapec musíme opatrovať ako oko v hlave a starať sa oň doslova v rukavičkách, aby sme dosiahli tú najlepšiu kvalitu. Samozrejme, že je množstvo prírodných nepriateľov (dažde, sucho, škorce..), ktoré nám našu prácu maria, to je však tá daň, ktorú každý vinár a vinohradník musí obetovať. Keď sa ale všetko podarí, tak ako má, od druhej polovice augusta sa chystáme na našu najväčšiu udalosť v roku – kampaň. Obraté, sladučké hrozno spracúvame priamo v našom vinárstve. Počas toho nám pomáhajú rôzne moderné prístroje, ktoré svojou inovatívnou technológiou dbajú najmä na citlivé spracovanie jednotlivých bobúľ tohto úžasného ovocia, čím sa im dopraje ten najprecíznejší prístup pri najdôležitejšej fáze tvorby vína – spracovaní.

Ako by ste špecifikovali vaše rodinné vinárstvo?

Sme malé rodinné vinárstvo zamerané na výrobu jedinečných vín vyrábaných najmä s láskou k svojim zákazníkom a ich chutiam. Naše vinárstvo, ktoré svoje skromným množstvom vyrobeného vína za rok dbá najmä na jeho kvalitu, intenzívne chute a cit, ktorý si každá jedna odroda hrozna zaslúži. Našou prioritou je starostlivo uchovávať tradičnú filozofiu pestovania hrozna, z ktorého sú naše vína vyrábané. Sme teda nielen pestovateľmi, ale aj partnermi podporujúci tradičné pestovanie a starostlivosť o hrozno, ktorých následnou úlohou je vyvolať najmä radosť a dobrodružstvo s každým dúškom.

Víno Jurášek je takisto vinárstvo s duchom a citom k požiadavkám svojich zákazníkov. Našou snahou je byť najmä Vašim partnerom pri rôznych životných udalostiach a situáciách, na ktoré budete ešte dlho v dobrom a s láskou spomínať. Sme výrobcom s ročnou produkciou okolo 8500 fliaš, ktorého výroba je zameraná najmä na vína suché a polosuché, s otvorenými chuťami a vôňami typickými pre jednotlivé odrody.

Ako producent sa zameriavame najmä na biele vína klasických, starých odrôd, no spracúvame aj odrody červeného hrozna,  z ktorého vyrábame ružové aj kvalitné červené vína zrejúce v barikových sudoch.  Okrem samotných produktov poskytujeme zároveň aj služby riadenej degustácie, kompletný servis pri zabezpečení vín na rôzne rodinné oslavy či iné príležitosti, svadby, teambuildingové akcie či iné spoločenské podujatia, ktoré zážitok zo spoločne strávených chvíľ znásobujú.

SVADBY – Blíži sa Vám deň, keď si vzájomne poviete „Áno beriem“?  Tento čarovný a jedinečný moment musí byť magický nielen pre novomanželov, ale aj pre všetkých blízkych, s ktorými ste sa radosť z tejto skutočnosti rozhodli zdieľať. Ponúkame Vám preto kompletný servis so zabezpečením kvalitného vína na svadobnú hostinu a svadobné výslužky. Pre podčiarknutie výsledného efektu Vášho dokonalého svadobného dňa sa po vzájomnej dohode prispôsobíme Vašim požiadavkám s farbou fľaše, etiketou (i vlastným motívom etikety) a odtieňom uzáveru.

TEAMBUILDINGY – Ste výborný kolektív a plánujete si ďalšiu spoločnú akciu plnú zábavy a dobrej nálady? A čo tak doplniť ju o riadenú degustáciu vín, spojenú s odborným výkladom o výrobe a spracovaní hrozna priamo na mieste konania Vašej spoločnej akcie?  Skĺbi sa tak príjemné s užitočným, kedy sa pri jednotlivých degustačných vzorkách môžete dozvedieť čo-to o pôvode odrody, ako aj o spôsobe jej spracovania, ktorým sa znásobuje výsledný efekt.

RODINNÉ OSLAVY – Blíži sa Vám oslava okrúhlych narodenín, krstiny, promócie, či iná príjemná udalosť v kruhu Vašej rodiny a priateľov? Aj na tieto príjemné životné udalosti je nám cťou byť Vašimi partnermi. Pri príležitostí osláv dôležitých životných medzníkov sa Vám pokúsime poskytnúť služby, ktoré pocit z príjemne strávených spoločných chvíľ  znásobia a momenty radosti s rodinou a blízkymi priateľmi povýšia na vyššiu úroveň. Ponúkame Vám preto kompletný servis so zabezpečením kvalitného vína na rodinnú hostinu, záhradnú grilovačku, prípadne riadenú degustáciu vín, spojenú s odborným výkladom o výrobe a spracovaní hrozna priamo na mieste konania Vašej spoločnej akcie.

Aké víno Vám najviac chutí?

Pri výrobe našich vín sa sústredíme najmä na chute, ktoré sú pre nás zaujímavé. Keby nám naše vína nechutili, nevedeli by sme ich predať. Vinár musí mať vo svojich vínach istotu a pocit spokojnosti. Každý rok sa snažíme pristupovať ku každej odrode individuálne a racionálne. Radi si k dobrej večeri otvoríme akékoľvek z našich vín. Osobne som ale milovníkom suchých vín a z počiatku bola naša výroba orientovaná len na suché vína. Rizling rýnsky bol vždy pre mňa neodškriepiteľným kráľom vín, pretože toto víno vedelo vo fľašiach vždy dozrieť do neuveriteľných zážitkov. S postupom rokov sme zistili, že práca so zvyškovým cukrom je náročnejšia, a to nás hnalo vpred skúšať aj niečo nové a tak sme začali vyrábať aj vína polosuché a polosladké.

Oplatí sa prečitať