ČLÁNKY

Podmanivé drinky so šumivým vínom

Privítajte nové začiatky s pohárom sviežeho frizzante. Že klasika vám nestačí? Tak z neho pripravte miešané nápoje, ktoré očaria aj náročnejším hostí.

Na úvod si ozrejmime, čo je frizzante. Ide o jemne perlivé víno vyrábané rôznymi metódami. Jedna z nich, Charmatova metóda, teda metóda kvasenia v tankoch, sa osvedčila najmä pri spracovávaní aromatických odrôd vína. Vďaka nej si výsledné šumivé víno zachová príjemnú a sviežu ovocnú chuť.

Rafinovaný prípitok

Šumivé víno frizzante vo všeobecnosti charakterizuje nižší obsah alkoholu. Preto je skvelou alternatívou napríklad k ťažkým červeným vínam, ktoré chuťovo doplnia zasa iné druhy jedál. Ľahšie perlivé vína budú ako stvorené na silvestrovský večer; hodia sa predovšetkým k hydine, rybám, strukovinám, sladkému i slanému pečivu.

Na novoročný prípitok odporúčame voliť hlavne suché šumivé vína ako frizzante bielealebo frizzante ružové, a to z celkom pragmatických dôvodov: suchšie alternatívy šumivého vína sú ľahké na trávenie a celkovo šetrné pre ľudský organizmus. Nezabúdajte však ani na pohár vody, ktorý treba vypiť spolu s každým pohárom takéhoto frizzante.

Skúste to inak

Mimochodom, správne vychladené frizzante má okolo 6 °C, prípadne aj menej. Aby si okrem chuti zachovalo aj stabilitu bubliniek, stačí ho pred podávaním vložiť na 24 hodín do chladničky. Šumivé víno však môžete popíjať aj s kockami ľadu, niekomu však chutí frizzante s ľadovou drťou.

Omrzel vás novoročný prípitok s klasickými bublinkami? Tak pre vás máme bonus. Pripraviť si môžete aj tieto chuťovo podmanivé a vizuálne atraktívne miešané nápoje so šumivým vínom. Uvedené ingrediencie vám postačia na jeden drink:

1. Bellini

Ingrediencie: 4 broskyne (aj mrazené alebo z kompótu), frizzante biele

Postup: Olúpané broskyne bez kôstky rozkrojíme napoly a rozmixujeme v mixéri na pyré, ktoré dáme chladiť na 30 minút. Do vychladeného pohára na sekt pridáme najskôr broskyňové pyré a zhruba do ½ pohára dolejeme šumivé víno. Jemne premiešame a na záver opäť dolejeme víno. Podávame ozdobené plátkom broskyne.

2. Mimóza

Ingrediencie: 100% pomarančový džús, frizzante biele, pomarančová kôra

Postup: Do vychladeného pohára na sekt nalejeme v pomere 1:1 najskôr šumivé víno, potom pomarančový džús. Podávame s kockami ľadu, ozdobené plátkom pomarančovej kôry.

3. Pink Chevrolet

Ingrediencie: frizzante ružové, 6 jahôd, 2 lístky mäty, ľadová drť

Postup: V mixéri rozmixujeme 5 jahôd s ľadom a mätou. Do vychladeného pohára na sekt nalejeme najskôr ovocnú drť a dolejeme šumivé víno. Pohár ozdobíme nakrojenou jahodou.

4. Kir Royale

Ingrediencie: frizzante ružové, 20 ml ovocného likéru (najlepšie černicový, malinový alebo podobný), mrazené lesné ovocie

Postup: Do vychladeného pohára na sekt nalejeme najskôr ovocný likér, následne po stene pohára dolievame šumivé víno. Na záver vhodíme do pohára lesné ovocie podľa chuti.

V mene rodinného vinárstva Víno Jurášek vám želáme úspešný rok 2021 plný zdravia a lásky! Dúfame, že nám zostanete verní a na minulosť si s nostalgiou zaspomínate napríklad pri pohári nášho kvalitného vína zo Slovenska.

Oplatí sa prečitať