ČLÁNKY

#2 Kde sa rodia naše vína: Malé Karpaty

Exkluzívny mini seriál o pôvode našich vín pokračuje. Tento raz bude hlavnou témou Malokarpatská vinohradnícka oblasť – domov sviežeho veltlínu či zlatistého rizlingu.

V 1. dieli seriálu na pokračovanie sme sa venovali Nitrianskej vinohradníckej oblasti, konkrétne Vrábľom, kde nájdete jedny z viacerých rodinných viníc Jurášekovcov. Ale domovom nášho poctivého slovenského vína je aj veľmi obľúbená vinárska oblasť v okolí Malých Karpát. Prečo sa tu darí vínu? Odpoveď nájdete v tomto článku.

Karpatský poklad

Malokarpatská vinohradnícka oblasť sa rozprestiera na juhozápade Slovenska. Práve Malokarpatské vinohrady, odkiaľ pochádza aj väčšina odrôd Vína Jurášek, môžete hľadať na plodných svahoch Malých Karpát od Bratislavy až po Horné Orešany.

Nie je náhoda, že víno tu rastie už stovky rokov. Prvým dôvodom, prečo tu vinice prosperujú, sú skvelé prírodné podmienky so striedaním 4 ročných období. Druhým je ideálna poloha v blízkosti Bratislavy a zároveň kúsok od hraníc s Rakúskom a Českom, kam sa vyváža aj kvalitné slovenské víno.

Milované vinice

Len pre predstavu, v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti zaberajú vinohrady okolo 5300 hektárov pôdy, a to v 119 vinohradníckych obciach v rámci 12 vinohradníckych rajónov. Patria k nim napríklad bratislavský, skalický, trnavský, pezinský či modranský vinohradnícky rajón s našimi srdcovými Šenkvicami.

Vinice rodiny Jurášekovcov však nájdete aj v Pezinku (pesecká leánka), v Limbachu (rizling rýnsky) či vo Viničnom (rizling vlašský). Každú z uvedených odrôd vína pritom charakterizujú jedinečné vlastnosti. Kým pesecká leánka má medové tóny a vonia po ovocí, suchší rizling rýnsky vás očarí vôňou po lipovom kvete.

Naše korene

Ale vráťme sa ešte na chvíľu k Šenkviciam – k našej malej, no o to vitálnejšej vinárskej obci, kde cítiť vinárskeho ducha na každom kroku. Nečudujte sa preto, ak v šenkvických vinohradoch natrafíte na sochu Svätého Urbana z roku 1723. Lebo práve v týchto miestach dohliada patrón vinohradníkov aj na bobule Vína Jurášek.

Kto vie? Možno aj preto je naše frizzante biele také svieže, naše veltlínske zelené také voňavé a barikové víno pinot noir také výrazné.

V ďalšej časti série si priblížime Južnoslovenskú vinohradnícku oblasť. Sledujte náš Facebook aj Instagram, aby vám neunikli žiadne akcie ani novinky.

Oplatí sa prečitať