ČLÁNKY

#1 Kde sa rodia naše vína: Vrábeľský rajón

Prinášame vám exkluzívny mini seriál na pokračovanie, vďaka ktorému sa dozviete viac o našich krásnych viniciach.

Rodinnú značku Víno Jurášek zo Šenkvíc charakterizuje nielen poctivé vinárske remeslo, ale aj citlivý a láskavý prístup k výrobe každého vína. Dlhoročné skúsenosti nám ukázali, že slovenské vinice patria kvalitou k svetovej špičke.

V novom seriáli na pokračovanie vám postupne predstavíme naše vinice a jednotlivé vinohradnícke regióny, kde sa rodia naše jedinečné vína.

Nitrianska vinohradnícka oblasť

Nitrianska vinohradnícka oblasť sa nachádza v severnej časti Nitrianskeho kraja a v menšej časti Trnavského kraja. Zo všetkých vinárskych oblastí na Slovensku má zrejme najpestrejšie prírodné podmienky.

Vinohrady sa tu rozprestierajú v 158 vinohradníckych obciach na viac ako 4200 hektároch pôdy. Nitrianska vinohradnícka oblasť sa ďalej člení na 9 vinohradníckych rajónov: nitriansky, pukanecký, radošinský, šintavský, tekovský, zlatomoravský, želiezovský, žitavský a vrábeľský vinohradnícky rajón. Práve v obci Vráble nájdete aj vinice pod značkou Víno Jurášek.

Vráble a víno

Obec Vráble charakterizuje dlhoročná vinárska tradícia, o čom svedčia aj známe vrábeľské vinohrady. Dodnes ich zdobí klasicistická kaplnka sv. Urbana (patróna vínarov) z roku 1813 a tiež Rodinná krypta Néčeiovcov z 20. storočia.

V roku 1946 vznikol vo Vrábľoch výkup hrozna a vznikali rozsiahle vinárske pivnice. Od 70. rokov minulého storočia tam začali bratislavské vinárske závody vyrábať víno vo veľkom.

Rulandské šedé

Vo Vrábľoch dnes pôsobí niekoľko vinárstiev, avšak rastú tam aj krásne vinice rodiny Jurášekovcov. Vráble totiž majú dobré podmienky na poľnohospodársku výrobu aj úrodnú pôdu. Z našich odrôd vína tu prosperuje obľúbené rulandské šedé, ktoré charakterizuje lahodná, plná a mierne korenistá chuť s prívlastkom tramínu.

Naše rulandské šedé z ročníka 2019 bolo vyrobené na počesť pamiatke starej mamy z Vrábľov, ktorá sa vždy stavala k hroznu s náležitou starostlivosťou a láskou. Jej odkaz bude navždy súčasťou nášho rodinného vinárstva.

Ďalšia časť nášho seriálu Kde sa rodia naše vína bude patriť Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Sledujte náš FacebookInstagram, aby vám neunikli žiadne akcie a novinky.

Oplatí sa prečitať